Mikroskopia sił atomowych
W trakcie zajęć uczniowie zapoznają się z budową mikroskopu AFM i będą mieli możliwość przekonania się na własne oczy jak niewielkich rozmiarów są sondy skanujące. W kolejnej części przekonamy się jak Andriej Gejm i Konstantin Nowosiołow (laureaci Nagrody Nobla w 2010 roku) odkryli grafen poprzez odrywanie pojedynczych warstw atomów węgla z grafitu. Wspólnie spróbujemy sprawdzić rozdzielczość mikroskopu AFM poprzez wyznaczenie grubości pojedynczej warstwy atomów węgla. Uczestnicy przekonają się jak ważne jest utrzymanie ciszy w trakcie pomiarów ze względu na wysoką czułość mikroskopu. W ramach zajęć planowane są również pomiary tzw. próbek z „życia codziennego”, w których mikroskop AFM wykorzystamy do zbadania gęstości zapisu danych na płytach CD i DVD. Co więcej uczniowie zostaną zaznajomieni z typowymi podłożami (szkło przewodzące, wafle krzemowe, mika) wykorzystywanymi do przygotowywania próbek pomiarowych oraz metodami ich czyszczenia.
Jeśli chcesz poznać nowoczesną technikę mikroskopową, która pozwala badać świat atomów, cząsteczek i rozmaitych nanoobiektów, to te zajęcia są właśnie dla Ciebie!
Podczas procedury rezerwacji na pokazy Fundacja Pro Chemia nie gromadzi, nie utrwala, nie porządkuje i nie przetwarza żadnych wrażliwych danych osobowych.