maj 2024
czerwiec 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!

Pokazy kriogeniczne, czyli co się dzieje w bardzo niskich temperaturach.

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w pokazie kriogenicznym. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane właściwości skroplonych gazów oraz substancji w niskich temperaturach. Pokazy te zostały zapoczątkowane przez samego prof. Karola Olszewskiego, były nie tylko obowiązkowym elementem podczas wykładów dla studentów chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, lecz także magnesem przyciągającym mieszkańców Krakowa.

Pokazy prowadzi dr Magdalena Kurdziel, mgr inż. Zygmunta Wołka w asyście dr Pawła Brosia.

Pokazy składają się z krótkiego wykładu na temat historii skraplania gazów i zastosowań kriogeniki oraz szeregu doświadczeń przedstawiających niezwykłe właściwości substancji w niskich temperaturach.

Pokaz odbywa się w Sali Audytoryjnej (nr A0-01a, parter) Wydziału Chemii UJ, ul. Gronostajowa 2, 30-387 Kraków.

Czas trwania pokazów to około 90 minut.

W pierwszym semestrze roku akademickiego pokaz odbywają się w czwartki w godzinach od 13:30 – 15:00, a w drugim w czwartki w godzinach od 10.30 – 12.00 lub 13:00 – 14:30.

Uczniowie mogą uczestniczyć w pokazie tylko pod opieką nauczycieli. Rejestracja grup uczniowskich odbywa się tylko elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej Fundacji Pro Chemia przy Wydziale Chemii UJ. Aby zarezerwować miejsca na wydarzeniach organizowanych przez Fundację Pro Chemia nie trzeba posiadać konta na naszej witrynie. Zarezerwowane miejsca na Pokaz należy opłacić przelewem na konto Fundacji Pro Chemia 93 1600 1039 1878 3379 2000 0001 w ciągu 10 dni od daty złożonej rezerwacji. Po upływie tego terminu rezerwacja zostanie anulowana.

Na podstawie informacji zawartych w tytule przelewu sprzedawca – Fundacja Pro Chemia – będzie w stanie zidentyfikować płatnika i dopasować transakcję do konkretnej usługi, która czeka na wykonanie. Zatem bardzo prosimy aby w tytule przelewu znalazły się następujące dane:

Tytuł pokazu, data pokazu, godzina pokazu, nazwa szkoły (instytucji), która dokonała rezerwacji, liczba uczniów, np:

Kriogenika, 5 maja, 10.30, Szkoła Podstawowa nr …. w Krakowie, 30 uczniów.

Bez czytelnej informacji w tytule, przelew może być odrzucony przez pracowników Fundacji Pro Chemia.

Podczas procedury rezerwacji na pokazy kriogeniczne Fundacja Pro Chemia nie gromadzi, nie utrwala, nie porządkuje i nie przetwarza żadnych wrażliwych danych osobowych.

Koszt uczestnictwa 1 ucznia: 20 zł (nauczyciele uczestniczą w pokazie nieodpłatnie).

Formy płatności:

 • Przelew – ponieważ płatność przelewem jest w formie przedpłaty niezbędne jest zgłoszenie dokładnej liczby uczniów uczestniczących w pokazie.

W przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości dotyczących płatności za pokazy, prosimy o kontakt do Pani dr hab. Doroty Majdy:

Osobą odpowiedzialną za organizację pokazu jest dr Paweł Broś. W przypadku jakichkolwiek innych pytań niż sprawy płatności prosimy o kontakt:

Regulamin pokazów

Opiekuni grup, którzy dokonali wpłaty przelewem, proszeni są o zgłoszenie przybycia grupy przy wejściu na pokaz.

Wykaz doświadczeń:

 • Zjawisko Leidenfrosta.
 • Powstawanie mgieł.
 • Powstawanie piany.
 • Przemiany fazowe w metalach i niemetalach.
 • Zmiany właściwości zamrożonych substancji organicznych.
 • Skraplanie gazu ziemnego.
 • Skraplanie i zestalanie argonu.
 • Rozdzielanie skroplonego powietrza na składniki, a także jego właściwości chemiczne.
 • Spalanie gazów.
 • Spalanie mieszaniny piorunującej.