maj 2024
Nie odnaleziono wydarzeń!

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w nowym pokazie chemicznym pt.

Chemiczny escape room.

Chemiczny escape room to pokaz wykorzystujący elementy grywalizacji w celu praktycznego przedstawienia i omówienia doświadczeń znajdujących się w podstawie programowej z chemii w zakresie rozszerzonym, realizowanych w trakcie nauki w liceum.

Razem przenosimy się do audytorium pełnego tajemnic i wskazówek, przygotowanych przez tajemniczego entuzjastę chemii. Aby opuścić pokój, musimy rozwiązać zagadki i znaleźć szyfry do skrytek, do czego przybliży nas wykonanie eksperymentów związanych np. z miareczkowaniem, wykrywaniem substancji organicznych i nieorganicznych, czy badaniem efektów energetycznych procesów fizyko-chemicznych. Tylko w ten sposób uda nam się uzyskać dostęp do ukrytych drzwi i dowiedzieć się, komu zależy na tym, byśmy nigdy się stąd nie wydostali.

Pokaz prowadzony jest przez dwóch chemików sądowych z długoletnim doświadczeniu zarówno w nauczaniu chemii, jak i eksplorowaniu tematów związanych ze śledztwami i naukami sądowymi. Pokaz zakończony jest quizem sprawdzającym wiedzę uczestników. Podczas pokazu uczniowie biorą udział w rozwiązywaniu zagadek z wykorzystaniem swoich własnych telefonów komórkowych (niezbędny jest dostęp do internetu i przeglądarka). Nie ma konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania.

Pokaz dedykowany jest uczniom liceum realizującym chemię w zakresie rozszerzonym – klasy 1-4.

Karta pracy – Chemiczny escape room.

Pokazy prowadzi dr hab. Michał Wożniakiewicz prof UJ, dr Monika Ciechomska w asyście dr Pawła Brosia.

Dr hab. Michał Woźniakiewicz, prof. UJ

Kierownik Pracowni Chemii Sądowej na Wydziale Chemii UJ. Chemik analityk, wykładowca akademicki, organizator licznych pokazów podczas Małopolskiej Nocy Naukowców i Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. Interesuje się literaturą kryminalną i dobrym kinem, zwracając szczególną uwagę na przedstawiane metody naukowe stosowane w badaniach kryminalistycznych. Konsultant merytoryczny autorki kryminałów – Agnieszki Gracy.

Dr Monika Ciechomska

Chemiczka sądowa, popularyzatorka nauki, nauczycielka chemii, przedsiębiorczyni. Prowadzi firmę Detective You (www.detectiveyou.com), która organizuje detektywistyczne kółka zainteresowań, pokazy i warsztaty w szkołach i przedszkolach (w tym placówkach międzynarodowych) oraz imprezy detektywistyczne. Interesuje się rozwiązywaniem zagadek i odkrywaniem tajemnic, dlatego oprócz toksykologii i kryminalistyki, pasjonuje się podróżami, grami planszowymi, uwielbia chodzić do escape room. Niezmiennie jej największą miłością pozostaje od lat inspirowanie dzieci, młodzieży oraz dorosłych, wspólne prowadzenie eksperymentów i fascynujących śledztw.

Pokaz odbywa się w Sali Audytoryjnej (nr A0-01a, parter) Wydziału Chemii UJ, ul. Gronostajowa 2, 30-387 Kraków.

Czas trwania pokazów to około 90 minut.

W pierwszym semestrze roku akademickiego pokaz odbywają się w czwartki w godzinach od 13:30 – 15:00, a w drugim w czwartki w godzinach od 10:30 – 12:00 lub 13.00 – 14.30.

Regulamin pokazów

Uczniowie mogą uczestniczyć w pokazie tylko pod opieką nauczycieli. Rejestracja grup uczniowskich odbywa się tylko elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej Fundacji Pro Chemia przy Wydziale Chemii UJ. Aby zarezerwować miejsca na wydarzeniach organizowanych przez Fundację Pro Chemia nie trzeba posiadać konta na naszej witrynie. Zarezerwowane miejsca na Pokaz należy opłacić przelewem na konto Fundacji Pro Chemia 93 1600 1039 1878 3379 2000 0001 w ciągu 10 dni od daty złożonej rezerwacji. Po upływie tego terminu rezerwacja zostanie automatycznie anulowana.

Na podstawie informacji zawartych w tytule przelewu sprzedawca – Fundacja Pro Chemia – będzie w stanie zidentyfikować płatnika i dopasować transakcję do konkretnej usługi, która czeka na wykonanie. Zatem bardzo prosimy aby w tytule przelewu znalazły się następujące dane:

Tytuł pokazu, data pokazu, godzina pokazu, nazwa szkoły (instytucji), która dokonała rezerwacji, liczba uczniów, np:

Chemimiczny escape room, 5 maja, 10.30, Szkoła Podstawowa nr …. w Krakowie, 30 uczniów.

Bez czytelnej informacji w tytule, przelew może być odrzucony przez pracowników Fundacji Pro Chemia.

Podczas procedury rezerwacji na pokazy kriogeniczne Fundacja Pro Chemia nie gromadzi, nie utrwala, nie porządkuje i nie przetwarza żadnych wrażliwych danych osobowych.

Koszt uczestnictwa 1 ucznia: 20 zł (nauczyciele uczestniczą w pokazie nieodpłatnie).

Formy płatności:

  • Przelew – ponieważ płatność przelewem jest w formie przedpłaty niezbędne jest zgłoszenie dokładnej liczby uczniów uczestniczących w pokazie.

W przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości dotyczących płatności za pokazy, prosimy o kontakt do Pani dr hab. Doroty Majdy:

Osobą odpowiedzialną za organizację pokazu jest dr Paweł Broś. W przypadku jakichkolwiek innych pytań niż sprawy płatności prosimy o kontakt:

Opiekuni grup, którzy dokonali wpłaty przelewem, proszeni są o zgłoszenie przybycia grupy prze wejściu na pokaz.