Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznawanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”
Projekt „Poczuj chemię do Chemii” ma na celu promocję chemii, jako nauki, która jest nie tylko obecna praktycznie w każdej dziedzinie życia, ale także ciekawa czy wręcz fascynująca sama w sobie. Zdobycze współczesnej chemii pozwalają patrzeć na otaczający nas świat inaczej i lepiej rozumieć zasady jego funkcjonowania. Propozycja skierowana jest przede wszystkim do młodzieży, ale otwarta jest także dla innych zainteresowanych. Program edukacji szkolnej zawiera zajęcia z chemii, ale często liczebność klasy i wyposażenie szkolnego laboratorium, jeśli takie w ogóle istnieje, nie pozwala na naukę przez doświadczenie. Trudno w takich warunkach rozbudzić w młodych ludziach pasję do chemii czy przynajmniej ukazać ją jako ciekawą i przydatną. Poprzez realizację niniejszego projektu Fundacja pragnie stworzyć młodym ludziom szansę na poznanie chemii ciekawej czy wręcz pasjonującej. W tym celu zaplanowano serię niestandardowych zajęć przybliżających chemię w sposób przystępny i fascynujący zarazem.
- „Otwarte laboratorium chemiczne” to zajęcia, w czasie których uczestnik ma możliwość samodzielnej pracy laboratoryjnej i rozwiązania jakiegoś problemu chemicznego na drodze przeprowadzonych doświadczeń. Praca odbywa się w małych grupach, pod opieką specjalistów, a zadanie jest dostosowane do możliwości i oczekiwań każdego uczestnika.
- „Pasje współczesnego chemika” to możliwość udziału w pracy naukowców wykorzystujących w badaniach unikatowe techniki pomiarowe. Tego typu zajęcia studyjne odbywają się w małych grupach, przez co pozwalają na rzeczywisty kontakt każdego uczestnika z aparaturą i samodzielne wykonanie prostych analiz.
- „Spacerem przez chemię” – cykl wykładów popularno-naukowych i naukowych dla wszystkich zainteresowanych. Ich program zostanie dopasowany do możliwości, zakresu wiedzy i oczekiwań uczestników.
- „Zobacz, by zrozumieć” to z kolei seria pokazów przeznaczonych dla większego grona odbiorców. Przygotowano serię 5 pokazów, w każdym z nich uczestniczyć może jednocześnie od 10 do 300 osób.