Nie odnaleziono wydarzeń!

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w nowym pokazie chemicznym pt.

Chemik na miejscu zbrodni

Po co chemik na miejscu zbrodni? Jakie doświadczenia tam wykonuje i co ze sobą zabiera? Czy techniki wykorzystywane przez chemię sądową wyglądają tak jak w filmach i popularnych serialach? Jak ekspertyzy chemiczne mogą pomóc w ujęciu przestępcy? Na te i inne pytania, dotyczące chemii wspierającej działania służb wymiaru sprawiedliwości (takich jak policja, sąd czy prokuratura) w wykrywaniu i ujawnianiu śladów pozostawionych przez przestępcę na miejscu zbrodni, odpowiedzą wykładowcy – chemicy sądowi. Zaprezentują techniki ujawniania odcisków palców i śladów krwawych oraz zabezpieczania śladów traseologicznych (np. odcisków butów) i powystrzałowych. Omawiane techniki zilustrowane zostaną doświadczeniami, połączonymi z omówieniem teorii pomocnej w zrozumieniu obserwacji.

Pokazy prowadzi dr hab. Michał Wożniakiewicz prof UJ, dr Monika Ciechomska w asyście dr Pawła Brosia.

Dr hab. Michał Woźniakiewicz, prof. UJ

Kierownik Pracowni Chemii Sądowej na Wydziale Chemii UJ. Chemik analityk, wykładowca akademicki, organizator licznych pokazów podczas Małopolskiej Nocy Naukowców i Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie. Interesuje się literaturą kryminalną i dobrym kinem, zwracając szczególną uwagę na przedstawiane metody naukowe stosowane w badaniach kryminalistycznych. Konsultant merytoryczny autorki kryminałów – Agnieszki Gracy.

Dr Monika Ciechomska

Chemiczka sądowa, popularyzatorka nauki, nauczycielka chemii, przedsiębiorczyni. Prowadzi firmę Detective You (www.detectiveyou.com), która organizuje detektywistyczne kółka zainteresowań, pokazy i warsztaty w szkołach i przedszkolach (w tym placówkach międzynarodowych) oraz imprezy detektywistyczne. Interesuje się rozwiązywaniem zagadek i odkrywaniem tajemnic, dlatego oprócz toksykologii i kryminalistyki, pasjonuje się podróżami, grami planszowymi, uwielbia chodzić do escape room. Niezmiennie jej największą miłością pozostaje od lat inspirowanie dzieci, młodzieży oraz dorosłych, wspólne prowadzenie eksperymentów i fascynujących śledztw.

Pokaz odbywa się w Sali Audytoryjnej (nr A0-01a, parter) Wydziału Chemii UJ, ul. Gronostajowa 2, 30-387 Kraków.

Czas trwania pokazów to około 70 minut.

W pierwszym semestrze roku akademickiego pokaz odbywają się w czwartki w godzinach od 13:30 – 15:00, a w drugim w czwartki w godzinach od 10:30 – 12:00 lub 13.00 – 14.30.

Regulamin pokazów

Karta pracy

Uczniowie mogą uczestniczyć w pokazie tylko pod opieką nauczycieli. Rejestracja grup uczniowskich odbywa się tylko elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej Fundacji Pro Chemia przy Wydziale Chemii UJ. Aby zarezerwować miejsca na wydarzeniach organizowanych przez Fundację Pro Chemia nie trzeba posiadać konta na naszej witrynie. Zarezerwowane miejsca na Pokaz należy opłacić przelewem na konto Fundacji Pro Chemia 93 1600 1039 1878 3379 2000 0001 w ciągu 10 dni od daty złożonej rezerwacji. Po upływie tego terminu rezerwacja zostanie automatycznie anulowana.

Na podstawie informacji zawartych w tytule przelewu sprzedawca – Fundacja Pro Chemia – będzie w stanie zidentyfikować płatnika i dopasować transakcję do konkretnej usługi, która czeka na wykonanie. Zatem bardzo prosimy aby w tytule przelewu znalazły się następujące dane:

Tytuł pokazu, data pokazu, godzina pokazu, nazwa szkoły (instytucji), która dokonała rezerwacji, liczba uczniów, np:

Chemik na miejscu zbrodni, 5 maja, 10.30, Szkoła Podstawowa nr …. w Krakowie, 30 uczniów.

Bez czytelnej informacji w tytule, przelew może być odrzucony przez pracowników Fundacji Pro Chemia.

Podczas procedury rezerwacji na pokazy kriogeniczne Fundacja Pro Chemia nie gromadzi, nie utrwala, nie porządkuje i nie przetwarza żadnych wrażliwych danych osobowych.

Koszt uczestnictwa 1 ucznia: 20 zł (nauczyciele uczestniczą w pokazie nieodpłatnie).

Formy płatności:

  • Przelew – ponieważ płatność przelewem jest w formie przedpłaty niezbędne jest zgłoszenie dokładnej liczby uczniów uczestniczących w pokazie.

W przypadku jakichkolwiek pytań i wątpliwości dotyczących płatności za pokazy, prosimy o kontakt do Pani dr hab. Doroty Majdy:

Osobą odpowiedzialną za organizację pokazu jest dr Paweł Broś. W przypadku jakichkolwiek innych pytań niż sprawy płatności prosimy o kontakt:

Opiekuni grup, którzy dokonali wpłaty przelewem, proszeni są o zgłoszenie przybycia grupy prze wejściu na pokaz.