Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych do udziału w nowym pokazie chemicznym pt.

"Chemia i światło"

W przyrodzie możemy spotkać bardzo wiele procesów chemicznych związanych ze światłem. Podstawowym procesem chemicznym zachodzącym pod wpływem światła, w którym wytwarza się materia organiczna z wody i tlenku węgla(IV) jest oczywiście fotosynteza. Znamy z życia codziennego inne procesy powiązane ze światłem jak procesy fotograficzne. Polski chemik i lekarz, Jędrzej Śniadecki (1768 – 1838), zalecał pacjentom chorującym na krzywicę dużo przebywać na świetle słonecznym, gdzie zostaje syntetyzowana witamina D zapobiegająca tej chorobie. Będąc w szkole podstawowej na lekcjach chemii możemy zaobserwować wiele procesów gwałtownego utleniania wielu substancji chemicznych, w trakcie których wydziela się energia w postaci światła i ciepła. Nie zawsze jest tak, że emisji światła towarzyszy wzrost temperatury. Wtedy mamy do czynienia z emisją tzw. światła zimnego i zjawiskiem luminescencji. To oczywiście nie wszystkie możliwe procesy wywołane działaniem światła.

Na pokazie „Chemia i światło” zostaną zaprezentowane ciekawe doświadczenia w różny sposób związane ze światłem. Doświadczenia będą ilustracją, ciekawie przygotowanego wykładu, w którym zostaną w sposób przystępny dla uczniów omówione wyżej wymienione procesy.

Pokazy prowadzi dr Marcin Karelus i dr Paweł Broś.

Dr Marcin Karelus

Kierownik Pracowni Zaawansowanej Chemii Organicznej na Wydziale Chemii UJ. Wykładowca akademicki, współorganizator pokazów na Festiwalu Nauki w Krakowie oraz dni otwartych Wydziału Chemii UJ. Współautor podręczników szkolnych na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym. Autor wielu zdjęć i ilustracji doświadczeń chemicznych zawartych zarówno w podręcznikach, jak i poradnikach dla nauczycieli i zeszytach ćwiczeniowych dla uczniów.

Dr Paweł Broś

Dydaktyk chemii, nauczyciel chemii na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym, współorganizator pokazów chemicznych na Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie, Pikniku Naukowym w Warszawie oraz Spotkań z ciekawą chemią.

 

Pokazy odbywają się w Sali Audytoryjnej (A0-01b, parter) Wydziału Chemii UJ, ul. Gronostajowa 2, 30-387 Kraków.

Czas trwania pokazu to około 90 minut.

W pierwszym semestrze roku akademickiego pokaz odbywają się we wtorki w godzinach od 14:00 - 15:30, a w drugim w czwartki w godzinach od 10:30 - 12:00.

Uczniowie mogą uczestniczyć w pokazie tylko pod opieką nauczycieli. Rejestracja grup uczniowskich odbywa się tylko elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej Fundacji Pro Chemia przy Wydziale Chemii UJ. Aby zarezerwować miejsca na wydarzeniach organizowanych przez Fundację Pro Chemia nie trzeba posiadać konta na naszej witrynie. Podczas procedury rezerwacji na pokazy Fundacja Pro Chemia nie gromadzi, nie utrwala, nie porządkuje i nie przetwarza żadnych wrażliwych danych osobowych.

Koszt uczestnictwa 1 ucznia: 18 zł (nauczyciele uczestniczą w pokazie nieodpłatnie).

Formy płatności:

  • Gotówka - opłatę należy uiścić około 10 minut przed pokazem w pokoju C0-11, Fundacja Pro Chemia.

  • Przelew - chęć płatności przelewem proszę zgłaszać wraz ze zgłoszeniem uczestnictwa uczniów w pokazie. Ponieważ płatność przelewem jest w formie przedpłaty niezbędne jest zgłoszenie dokładnej liczby uczniów uczestniczących w pokazie.

Osobą odpowiedzialną za organizację pokazu jest dr Paweł Broś. W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt:

  • Telefoniczny  (wtorek - piątek) pod numerem: 12 686 24 47

  • Mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Opiekuni grup, którzy dokonali wpłaty przelewem, proszeni są o zgłoszenie przybycia grupy w pokoju C0-11, parter, Fundacja Pro Chemia.

Regulami pokazu

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Kontakt

Wydział Chemii UJ
ul. Gronostajowa 2
30-387 Kraków
pokój C0-11

e-mail: prochemi@chemia.uj.edu.pl

 

Kontakt w sprawie

- Warsztatów olimpijskich: warsztatyolimpijskie@gmail.com

- Pokazów: pawel.bros@uj.edu.pl

Dane Fundacji

NIP: 677-16-83-218

REGON: 351058170

Nr konta: 93 1600 1039 1878 3379 2000 0001

BGŻ BNP PARIBAS

Księgowa Fundacji

mgr Małgorzata Wysocka

e-mail: wysocka.m@biuro-spk.pl